2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989

UW Café

Ventúrska 9
1995 - 1995

Martin Giertl: UW Café is not dead!

Zaznamenala: Barbora Komarová

Viac než kaviareň – neveľké priestory podzemného krytu a dnešnej čajovne v Zichyho paláci sa stali na niekoľko rokov miestom v centre mesta, kde sa diali okrem večierkov aj komunitné a kultúrne akcie.

Kedy a kde UW Café vzniklo?

UW Café vzniklo v hlavách Makyho a Džoziho. Spoločným menovateľom bolo Rádio Ragtime, Agentúra 91 l.t.d. a Účko, a tiež snaha mať priestor pre svojich známych, chuť urobiť niečo nové a piť dobré nápoje pri dobrej hudbe. Všetko to začalo v roku 1995, kedy sme komunikovali s vedením mesta o možných priestoroch. Samozrejme sme mali záujem o také priestory, ktoré by boli vhodné v rámci nášho „alternatívneho vnímania sveta”.

Po dlhom hľadaní sme objavili protiatómový kryt nachádzajúci sa v pivničných priestoroch Zichyho paláca na Ventúrskej ulici v Bratislave. Tento sme si následne prenajali a upravili na prevádzku kaviarne podľa našich predstáv a požiadaviek, čo vôbec nebolo jednoduché a lacné.

Netreba zabúdať na to, že išlo o 90. roky, takže okrem ochrany objektu a zákazníkov bolo treba riešiť aj zlú funkčnú mestskú kanalizáciu, tradičný režim Zichyho paláca ako miesta svadieb, samosprávu a podobne.

Kto tvoril UW Café a aké akcie sa tam usporadúvali?

UW Café bolo od počiatku niečo iné. Všetci naši známi, ktorí nám pomáhali pri realizácii kaviarne, vniesli do jej konceptu niečo osobité – prístup k zákazníkom, design, názvy nápojov, dramaturgiu prevádzky, prvý obchod s LP platňami. Na jednej strane to boli napríklad Bruno, Lýdia, Ucho, Eman, Evka, Ivan, Kika, Rado, Dušan, Vilo, Grétka, Skank i mnohí ďalší, na strane druhej zase zákazníci či pár priateľov, ktorí nám požičali peniaze na rozbeh.

Za tie roky sa konali v priestoroch mnohé akcie, oslavy, večierky pri príležitosti kultúrnych podujatí a pod. Stálymi zákazníkmi boli študenti VŠVU, VŠMU, ŠUP-ky, konzervatória a iných škôl, zahraniční turisti a pracujúci v BA a mnohí, neskôr úspešní a známi.

Z UW Café sa stalo generačne kultové miesto, ktoré sme mali radi my, ktorí sme ho vymysleli, urobili a prevádzkovali, ako aj zákazníci. Kaviareň mala publicitu doma aj v zahraničí. A tak zostala zapísaná dodnes.

Kedy a z akých dôvodov UW Café zaniklo?

UW Café definitívne zaniklo v roku 2002. Treba objektívne uznať, že nikdy nešlo o lukratívnu zárobkovú prevádzku. UW Café bolo o inom. Ale popri zamestnaniach, deťoch, partnerkách a kvôli iným okolnostiam sme to už nevládali ťahať. Koniec bol taký typicky bratislavský. Novozvolený starosta mestskej časti mal zjavne iné osobné záujmy s týmto priestorom.

Reči okolo archívu či galérie boli také hlúposti, že sme dopredu vedeli, že samospráva použije svoje kompetencie na to, aby UW Café ďalej neexistovalo. A tak sa aj stalo. Nájom bol ukončený zo strany mestskej časti a nakoniec sa UW Café zmenilo na čajovňu s novými majiteľmi a bez nás. Mimochodom, koncept čajovne je tam dodnes i keď už s niekoľkokrát zmenenými majiteľmi.

Pokračujete v podobných aktivitách aj po zatvorení kaviarne?

Náš príbeh o podpore a realizácii kultúrneho a mestského diania v Bratislave pokračuje a vždy bude – Rádio FM, Stará Tržnica, Obchodná ulica a okolie, podpora aktivít mestskej a občianskej spoločnosti a mnohé iné činnosti. Vlastne to dokazuje aj životný príbeh každého, kto výrazne prispel k tomu, aby UW Café bolo tým, čím bolo a ako ostalo v pamäti ľudí a tohto mesta. A Zichyho palác stále stojí a protiatómový kryt len tak prestavať nejde. A na virtuálnu malinu sa ma minule pýtali v Krasňanoch.

UW Café is not dead!